Trim Eneagrammas centriem atbilst trīs pamatdziņas jeb instinkti: pašsaglabāšanās, seksuālais un sociālais instinkts. Eneagrammas teorija balstās uz pieņēmumu, ka ikvienā cilvēkā, neatkarīgi no konkrētā tipa, klātesoši ir visi trīs instinkti, bet viens ir dominējošais, otrs ir uzturošais un trešais ir tas, ko mēs saucam par “aklo punktu”. Līdz ar to, katram no deviņiem tipiem var izšķirt vēl trīs apakštipus, piem. SESTAIS ar dominējošo pašsaglabāšanās instinktu, SESTAIS ar dominējošo seksuālo instinktu vai SESTAIS ar dominējošo sociālo instinktu. Katrā no gadījumiem, tas būs ievērojami atšķirīgs tips.

 

PIRMAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Krustnesis.

Sociālajam Pirmajam parasti rūp jautājums par to, kas ir sociāli atbilstoši un piemēroti un, kas nav. Paši neapzināti uztraucas, ka varētu izdarīt kaut ko, kas neatbilst sociālajām normām vai sabiedrības prasībām. Šie Pirmie tic, ka viņi pārstāv un manifestē objektīvas vērtības, sabiedrības standartus un runā visas sabiedrības vārdā. Šeit dabiska kļūst pamācīšana un moralizēšana, galvenokārt attiecībā uz sociālas dabas jautājumiem, noteikumiem un kārtību. Šie apakštipi parasti cenšas uzlabot pasauli. Viņi ir Skolotāji vistiešākajā vārda nozīmē nepārtraukti mācot citiem un atgādinot par to, kas nav pareizi. Šie Pirmie nepārtraukti cenšas uzlabot sevi un citus.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. Dzīvo pareizi, ēd pareizi, apmeklē ārstus, ēd vitamīnus.

Rūp materiālā labklājība, finanses, veselība. Ļoti atbildīgi, mīl praktisku rutīnu un dievina kārtību. Viņiem ir ārkārtīgi augsti standarti, un viņi vēlas darīt visu perfekti.

 

SEKSUĀLAIS. Koncentrējas uz perfektām attiecībām, sakaru tīrību un augstu kvalitāti.

Vidēji nobriedušā līmenī šis Pirmais vēlas nevainojamas attiecības ar savu idealizēto partneri. Viņa vēlme satikt otru cilvēku, kurš varētu atbilst viņa augstajiem standartiem, ir līdzīgi kā satikt savu dvēseles radinieku. Seksuālais Pirmais liek lielu uzsvaru uz „Kopā uz mūžu”. Viņš tiecas partneri kontrolēt. Pirmais jūtas, ka ir pelnījis šīs stabilās un labās attiecības, un patīkamos brīžus, ko tās sniedz, un nevēlas tās pazaudēt, un apdraudēt vienu no savām dzīves jomām, kas sniedz atalgojumu.

 

OTRAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Visu cilvēku draugs.

Sociālais Otrais vairāk koncentrējas uz citu cilvēku sociālajām vajadzībām. Tam ir spēcīga vēlme patikt un tikt pieņemtam. Viņi parasti ir ļoti sabiedriski aizņemti cilvēki, viņiem patīk sapazīstināt citus cilvēkus savā starpā, veidot kontaktus un rīkot ballītes. Citi apbrīno šo Otro spēju būt pirmajiem jebkura cilvēka sarakstā. Viņiem patīk būt sabiedriskās dzīves centrā. Sociālajiem Otrajiem ir spēcīga vēlme būt pamanītiem, lai cilvēki tos atceras. Šiem Otrajiem ir pašiem savas ambīcijas, bet ļoti dziļi noslēptas. Tādējādi viņiem patīk pieslēgties kādam spēcīgam cilvēkam un kļūt svarīgam. Sociālie Otrie ir dāsni, un ir pirmie, kas steigsies sniegt padomu vai palīdzību tiem, kuri ir nonākuši grūtībās.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. “Ļauj man Tev kaut ko garšīgu pagatavot”.

Viņi tic, ka viņi ir vērtīgi tikai tad, ja palīdz citiem. Daļēji nobriedis Otrais apspiež pats savas pašsaglabāšanās vajadzības un pievēršas citu cilvēku vajadzībām. Viņi parasti neizrāda vēlēšanos sacensties ar citiem par resursu un materiālo labumu iegūšanu un ir kopā ar tiem, kas viņiem to visu vajadzības gadījumā varētu nodrošināt.

 

SEKSUĀLAIS. Viss par citiem. Cik tu esi interesants! Gribu zināt visu par Tevi.

Seksuālais Otrais nepārtraukti cenšas saņemt apstiprinājumu tam, ka otrs cilvēks pievērš viņam uzmanību, un viņi ir tuvi. Otrā tipa mīlestība izpaužas kā šķēršļu pārvarēšana. Tas nepieņem saprātīgus argumentus, kāpēc konkrētās attiecības nav iespējamas, jo „mīlestība spēj visu!". Ja sociālais Otrais vēlas būt visu draugs, tad seksuālais Otrais vēlas kļūt par dažu cilvēku labāko draugu, par „numur viens uzticamības personu„ šo cilvēku dzīvēs. Šis apakštips ir pavedinošs. Tas pavedina pārsvarā pievēršot otram daudz uzmanības. Tāda “liktenīgā/ais sieviete/vīrietis” - "Es būšu perfekts partneris tavā dzīvē, sniedz man visu, ko es gribu".

 

TREŠAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Statusa cilvēks. Tas ir visvairāk pielāgoties spējīgais Trešais.

Izmanto sociālo instinktu, lai iegūtu vērtību citu cilvēku acīs, lasītu cilvēku domas, pielāgotos un iegūtu labu reputāciju. Šīs Trešais visvairāk tiecās pēc panākumiem. Viņiem ir nepieciešama atzinība un pārliecība, ka viņi virzās augšup pa karjeras kāpnēm vai vispār augšup pa dzīvi. Šis Trešais ļoti spēcīgi identificē sevi ar savu sociālo lomu, tāpēc viņam ir ļoti svarīgi viņa zinātniskie grādi, diplomi, atziņas un apbalvojumi. „Es esmu tas, ko es daru”! Visiem gribās ar viņiem iepazīties. Viņiem ir nepieciešamība uzturēt kontaktus ar cilvēkiem, bet viņi var arī pazaudēt sevi tajā visā.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. “Esmu lepns, ka varu visus nodrošināt”.

Šis Trešais tic, ka viņa vērtība ir atkarīga no tā vai viņš spēj nodrošina māju, iztiku, labu darbu. Šis ir „darba rūķis”. Savu mīlestību izrāda ar sasniegumiem un ģimenes vajadzību nodrošināšanu. Šis Trešais vienmēr ir pārņemts ar dažādām lietām.

 

SEKSUĀLAIS. Liek uzsvaru uz savām spējām pievilināt, būt interesantam un neatvairāmam.

Seksuālajam Trešajam ir spēcīga vēlme būt iekārojamiem, novērtētiem un gribētiem. Šis Trešais cenšas atbilst sava laikmeta vai grupas seksuālajam ideālajam tēlam, perfekti izpildot to sievietes vai vīrieša lomu, ko sabiedrība sagaida un atalgo. Seksuālie iekarojumi ir svarīgi Trešā pašapziņai. Viņi vēlas apžilbināt. Trešie pavedina pievēršot uzmanību savām unikālajām īpašībām. Mūsdienu sabiedrībā šie cilvēki daudz laika pavada sporta zālēs un pievērš uzmanību savam „pareizajam” izskatam.  Enerģētiska harizma. Kā seksuālais apakštips viņš vēlas tuvas attiecības, bet kā Trešais - izvairās no tuva emocionāla kontakta, īpaši nenobriedušākos līmeņos.

 

CETURTAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Outsaiders.

No visiem Ceturtajiem, tieši sociālais Ceturtais redz sevi kā pilnīgi atšķirīgu no citiem un unikālu. Ir nedaudz ekstravertāki nekā pārējie Ceturtie: “Kā sociālais Ceturtais es vēlos tikt iekļauts, bet kā Ceturtais es ļoti šaubos, ka esmu iekļauts, un vai es to vispār gribu". Pat ja viņi vēlas veidot kontaktus ar citiem un būt daļa no sabiedrības, viņi īsti nezina kā. Es neiederos savā ģimenē un valstī. Daži no jums ir ļoti jauki, bet nesaprot mani. Tas ir kā ballēties kopā ar visiem dzīvei nepiemērotajiem cilvēkiem. Sociālais Ceturtais mazliet vieglāk iekļaujas sabiedrībā, nekā pārējie Ceturtie. Tam ir nedaudz lielāks iekšējais dzinulis atrast vietu, kur vislabāk izmantot savus talantus, piemēram atrodoties starp cilvēkiem, kuri saprot skaisto – dizaineri, modes un mākslas pasaule.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. Manā mājā vienmēr kaut kas pietrūkst.

Šie ir vispraktiskākie un materiālistiski noskaņotākie Ceturtie. Tie ir arī visnoslēgtākie Ceturtie. Parasti visu uzmanību viņi pievērš savam miteklim. Ļoti jūtīgi uztver apkārtējo vidi – patīkams apgaismojums, laba mūzika, komfortabla temperatūra. Līdzīgi kā Otrie arī šie Ceturtie nemīl sacenties par nepieciešamo resursu iegūšanu. Viņi meklē kādu, kurš viņiem to varētu nodrošināt.

 

SEKSUĀLAIS. Skaudīgs un ārkārtīgi jūtīgs.

Viņi var būt viegli ievainojami un iespaidojami, bet arī dinamiski un agresīvi. Šis ir emocionāli visintensīvākais tips visā Eneagrammā. Var vienlaicīgi apbrīnot, ilgoties un neieredzēt savu partneri. Garastāvoklis ir mainīgs un uzvedība vētraina. Seksuālie Ceturtie ir jūtīgi un pavedinoši, greizsirdīgi un privātīpašnieciski kā Otrie. Viņi vēlas būt vienīgais cilvēks otra cilvēka dzīvē. Viņi spēcīgi apšauba savu iekārojamību, tapēc izmisīgi cenšas sasniegt kaut ko tādu, kas liktu citiem viņus ievērot – kļūt par dižu mākslinieku vai zvaigzni. Tai pat laikā viņi jūt aizvainojumu un nepatiku pret tiem, kas to jau ir sasnieguši.

 

PIEKTAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Speciālists.

Rod kontaktu ar cilvēkiem caur savām zināšanām un prasmēm. „Interesanti, kā manas zināšanas varētu cilvēkiem noderēt?” Meklē kontaktus ar tādiem pašiem cilvēkiem. Esmu inteliģents un vēlos kontaktēties ar tādiem pašiem kā es. Māk radīt komandas garu. Parasti apkārt viņam ir radoši cilvēki, kuri var darīt ko labu sabiedrībai. Tāda zināmā mērā elitāra sabiedrība. Vēlas būt neaizvietojams un nepieciešams caur to, ko zina. Sociālais Piektais ir visintelektuālākais tips no visiem Piektajiem. Šie Piektie vēlas veikt sociālo ieguldījumu pasaulei. Viņi tic, ka labs cilvēks ir gudrs cilvēks, kurš zina, ko darīt.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. Man ir nepieciešama telpa, kur es varu izvietot visas savas mantas - mans cietoksnis.

Daļēji nobriedis Piektais mēģina saglabāt savu neatkarību un distancēšanos, samazinot savas vajadzības. Viņi nemīl lieki tērēt savu enerģiju.  Piektais tic, ka viņiem ir vērtība tikai tad, ja viņi zina pietiekami daudz lai izdzīvotu bez citu palīdzības. Ļoti sargā savu mājas vai darbavietas privātumu. Šis ir visvientuļākais Eneagrammas tips.

 

SEKSUĀLAIS. Atturēšanās attiecībās. Es negribu lai man vajadzētu šo visu, bet man vajag! :)

Piektais uzticas tikai dažiem cilvēkiem. Tikai ļoti tuvās attiecībās tas uztic savus noslēpumus - „Es nevienam to neesmu stāstījis”. Tikai vienu cilvēku, kam Piektais patiešām uzticas, viņš ieaicina savā pilī. Seksualitāte Piektajam ir neverbāla komunikācijas forma, kas viņu atbrīvo no grūtā uzdevuma izteikt savas sajūtas vārdos. Šie Piektie diezgan intensīvi var iesaistīties attiecībās, bet tikpat ātri arī no tām aiziet, pēc pirmā mājiena vai pie pirmās iespējas. Vēlos atrast kādu, kas parūpētos par mani un būtu tāds kā tulks starp mani un apkārtējo pasauli. "Nemeklēju kādu, kurš ir līdzīgs man, bet gan kādu, kurš var man palīdzēt iejusties apkārtējā pasaulē". Tas nav zinātnieks Piektais,   bet mākslinieks (mūziķis, filmu veidotājs, mākslinieks).

 

SESTAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Atbalsta radītājs.

Tas patiešām ir tipiskais Sestais. Viņu satrauc tas, kas eventuāli varētu saiet grīstē. Sociālo Sesto nepārtraukti nodarbina jautājums par to vai viņš ir iekļauts un, kurš dara ko un ar ko. Visvairāk viņi uztraucas par to, ka varētu palikt vieni un zaudēt drošību. Viņus vada bailes netikt iekļautiem, tāpēc viņi paši izvēlas sev tādas lomas, kas nodrošina viņiem tik vajadzīgo piederību. Viņi ir atbildīgi, smagi strādā, jauki un draudzīgi. Cilvēku sociālā sistēmā viņi redz drošību. Sociālie Sestie ir visdraudzīgākie cilvēki pasaulē. „Ja mēs esam draugi, mēs neesam ienaidnieki”. Viņi dibina kontaktus un atbruņo citus cilvēkus ar savu siltumu un humoru. Šie Sestie parasti izmanto humoru, lai paskatītos uz sarežģītiem sociālajiem jautājumiem. Viņi ir ļoti ziņkārīgi un pulcējas vietās, kur tie var sastapt sev līdzīgos. Lai gan šie Sestie ir spējīgi ziedoties un palīdzēt citiem indivīdiem vai grupām, viņiem grūtības sagādā strādāt pašiem savu panākumu vai attīstības labā.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. Esmu atbildīgs, maksāju visus rēķinus laikā.

Ļoti atbildīgs un daudz strādā, lai būtu drošība un stabilitāte. Šie ir vairāk mājas cilvēki. Vēlas uzņemties atbildību par finansēm uzņēmumā vai ģimenē. Ļoti praktisks un intraverts.  Uzmana, lai attiecīgie resursi nekad nepietrūktu.

 

SEKSUĀLAIS. Nemiers un bailes seksuālajā enerģijā.

Šis Sestais apakštips demonstrē fizisko spēku, varu vai fizisku atraktivitāti, lai justos droši. Kontrafobiski orientētais seksuālie Sestie kontrolē situāciju caur noteiktu aukstumu, stingrību un demonstrētu spēku. Fobiskie Sestie izmanto seksualitāti un savu koķetērijas mākslu, lai citus atbruņotu un nodrošinātu sev atbalstu. Cilvēkiem ļoti patīk seksuālie Sestie. Tiem ir svarīgas paša un partnera fiziskās īpašības. Viņi bieži pārbauda potenciālo partneri, lai saprastu vai attiecības būs ilgstošas un, lai dotu sev laiku izvērtēt otra cilvēka raksturu un sīkstumu. Šie Sestie ir ļoti uzticīgi tiem cilvēkiem, kurus mīl. Ļoti intensīvi attiecībās. Vienu dienu – nevaru bez Tevis, otru dienu – liec mani mierā, man ir jābūt ar sevi.

 

SEPTĪTAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Alkatība sociālajā sfērā. Es izmēģināšu visas tās lietas.

Sociālais Septītais ir nepārtraukti aizņemts ar domām, kur un ar ko varētu būt interesanti un superīgi. Viņi var cilvēkus iedvesmot, un to labi prot, bet kā Septītais, kam ir tik daudz iespējas, nevar izvēlēties. "Man gribās nodoties kaut kam vienam, bet tiklīdz es sāku to darīt, man ir sajūta, ka es zaudēju tās citas iespējas". Sociālie Septītie ir jautri un visur iesaistās. Viņi iekuļas nepatikšanās, jo runā, ko domā. Tie ir ļoti ieinteresēti citos. Ļoti labi kontaktu veidotāji. Tas ir smagi strādājošs tips. Viņiem patīk iemācīties jaunas lietas un pastāstīt par tām pārējiem. Ļoti patīk ceļot un iepazīties. Viņiem patīk būt savējiem starp sev līdzīgiem. Šiem Septītajiem patīk atrasties nepārtrauktā kustībā – jo vairāk, jo labāk - ir viņu devīze. Sociālie Septītie baidās no kritikas.  Lai no tās izvairītos, viņi parasti ir bezrūpīgi, rotaļīgi, vai uzjautrinoši.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. Nekad nevar būt par daudz komforta. Paņemsim kaut ko vēl, ja nu man gadījumā to vajadzēs.

Viņi ir ambiciozi un strādā smagi, lai nodrošinātu nepieciešamās praktiskās un materiālās lietas, praktiski un labi biznesa cilvēki. Šie Septītie nevēlas būt atkarīgi no citiem un negrib, lai kāds būtu atkarīgs no viņiem. Viņi arī daudz atpūšas. Viņi mīl to, ko dara un grib darīt tikai to, kas viņiem patīk. 

 

SEKSUĀLAIS. Grib izmēģināt visu.

Smagi strādājošs un mīlošs cilvēks, bet galvenais dzīvē ir piedzīvot kaut ko fantastisku, kaut ko jaunu un daudz. Tāds kā ripojošs akmens, kuram nepastāv iespējas apaugt ar sūnām. Šis ir visnemierīgākais no visiem Eneagrammas tipiem. Viņš nepārtraukti meklē kādu stimulu. Attiecībās Septītais ir atvērts arī sava partnera impulsiem, bet tikai tik ilgi iekams tie nav saistīti ar sāpēm, pārāk lielu dziļumu vai apgrūtinošiem nosacījumiem. Viņi redz dzīvi pārdabiskās krāsās, idealizē paši sevi, savas attiecības un realitāti. Viņiem ir liela ziņkārība un plašas intereses, viņus fascinē jaunas idejas un temati. Viņi mīl iemīlēties. Viņi tic, ka labs cilvēks ir atbildīgs un priecīgs.

 

ASTOTAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Lai labie laiki rullē.

Septītajiem patīk daudz no visa kaut kā, Astotajiem patīk daudz no kaut kā viena. Tā ir iekāre attiecībās. Sociālajiem Astotajiem patīk zināt, kuri ir draugi un kuri ienaidnieki. Cieņa un uzticēšanās ir divi svarīgi jautājumi. Šie Astotie testē tos cilvēkus, par kuriem rūpējas, lai pārliecinātos, ka viņu draudzība ir stabila un droša. Pulcē ap sevi tādus draugus, kuri ir paredzami un kuri pieņem ASTOTOS tādus, kādi viņi ir. Mani draugi, mani cilvēki! Sociālie Astotie ir ļoti harismatiski. Viņiem patīk, ja pārējie labi tiek galā ar viņu enerģiju. Vienmēr gatavi palīdzēt vājākajiem vai nelaimē nonākušajiem.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. Es esmu atbildīgs par naudu, māju, biznesu un ļauj man par to parūpēties.

Šie Astotie ir visvairāk tendēti uz darbaholismu, un ir gatavi strādāt vairākās darba vietās, lai nopelnītu tik cik vajag, lai justos pasargāti un apmierināti. Nauda ir vara un tās nekad nevar būt par daudz. Šiem Astotajiem patīk kontrolēt to vidi, kurā viņi atrodas, un darīt lielas lietas ar lielu vērienu.

 

SEKSUĀLAIS. Es uzņemos atbildību.

Šie ir piedzīvojumu meklētāji, bet visam ir jābūt kvalitatīvam – tāds Džeimsa Bonda stils. Astotie ar dominējošo seksuālo instinktu ir vismazāk saspringtie un visharizmatiskākie no visiem Astotajiem. Viņi kaislīgi atdodas tiem cilvēkiem, kuri viņiem rūp. Viņiem ir viltīgs un nerātns humors, viņiem sagādā baudu „būt sliktajiem zēniem un meitenēm”. Viņi spēj būt nekaunīgi. Tie spēj būt ārkārtīgi mīloši un uzticami, bet viņi var uztvert intimitāti arī kā cīņu par kontroli vai iespēju celt savu pašcieņu. Šie Astotie meklē intensitāti attiecībās – kāpumi un kritumi tādu arī sniedz. „Es gribu satikt kādu, kurš tiek galā ar manu enerģiju, lai man nav vairāk jākontrolē”.

 

DEVĪTAIS tips

 

SOCIĀLAIS. Viena laimīga ģimene.

Patīk pulcināt cilvēkus un radīt mieru visu starpā. Sociālais Devītais ir tāds kā vidutājs. Viņam rūp labas attiecības ar citiem cilvēkiem. Viņi redz stāsta abas puses un parūpējas, lai jautājums pušu starpā tiktu atrisināts. Viņiem patīk sadarboties ar citiem un iesaistīties visā, kas notiek, bet viņi nav laimīgi, ja citi liek uz viņiem pārāk lielas cerības. Viņi spēj būt fiziski iesaistīti kādā notikumā, bet garīgi un emocionāli – pilnīgi ārā no tā. Sociālajiem Devītajiem parasti ir liela enerģija un viņi ir aktīvi, bet jau iepriekš noteikto un pazīstamo robežu ietvaros. Viņi vēlas zināt, kas tieši no viņiem tiek sagaidīts. Kaut kādā brīdī šiem Devītajiem parādās tieksme zaudēt savu identitāti un kļūt par kāda cita cilvēka klonu.

 

PAŠSAGLABĀŠANĀS. Man nepatīk stresot, lai to visu nodrošinātu, bet daru to, lai nebūtu “kašķis”. Labāk visu tā - pa vienkāršo.

Šie Devītie ir „vienkāršības karaļi”. Viņi spēj priecāties par vienkāršām lietām. Viņi visā meklē harmoniju - vienkārši rituāli, vienkārši ieradumi, komforts. Viņi vēlas izvairīties no stresa un būt finansiāli neatkarīgi. Šie Devītie lepojas, ja var iztikt ar mazumiņu. Lai gan viņi ir ļoti praktiski un strādīgi, šie Devītie dara daudzus “mazos darbiņus”, lai izvairītos no lielu un svarīgu stratēģisku jautājumu risināšanas. DEVĪTO inertums visvairāk parādās šajā apakštipā.

 

SEKSUĀLAIS. Tāds piezemēts un nevainīgs, bet seksuāls vienlaicīgi.

Ļoti radoši, pozitīvi un romantiski. Viņi māk skaisti un emocionāli ilgoties. Šos Devītos pievelk noteikta veida cilvēki, un viņi ir gatavi ar tiem saplūst. Viņi bieži vien saka: „Mūsu dzīve”, nevis „Mana Dzīve”. Tie uztver partnera sajūtas skaidrāk nekā paši savējās, un gandrīz ķermeniski sajūt, kas notiek mīļotajā. Ļoti satuvinās ar saviem partneriem, draugiem, ģimeni. Vislaimīgākie viņi ir tad, kad dzīvo kopā ar tādu partneri, kuram ir visas tās īpašības, kuras viņi vēlētos paši sev, "komplimenti manam partnerim ir komplimenti man un līdzīgi – apvainojumi partnerim ir apvainojumi man".

Eneagrammas tipu instinkti -

Sociālais, Pašsaglabāšanās un Seksuālais