Sirds tipi – (2,3,4)

 

Jau pats nosaukums ir mazliet maldinošs, jo šiem cilvēkiem ir slēgta pieeja savām patiesajām jūtām. Viņi tām neļaujas, jo ikdienā izjūt sevi pārsvarā reaģējot uz citu cilvēku emocijām vai izturēšanos. Viņus vada neapzināta vēlme  nodrošināt sev citu cilvēku labvēlību vai uzmanību. Viņiem ir tendence piemēroties un pielāgoties. Viņus visvairāk interesē tas, ko citi par viņiem domā. Apzināti vai neapzināti viņus vada KAUNS. Šos cilvēkus īpaši piesaista tās dievbijības formas, kas saistītas ar sirsnīgām sociālajām attiecībām un drošības izjūtu, piemēram lūgšanu kopienas). Tuvošanās Dievam viņiem notiek caur kopības izjūtu, piemēram caur Svēto Garu.

Galvas tipi – (5,6,7)

 

Viņu kontroltornis ir smadzenes. Šīs grupas tipi jebkurā situācijā sper soli atpakaļ, lai pārdomātu. Šie tipi bieži izjūt raizes un bažas. Viņi vēlas saņemt atbalstu un vadlīnijas. Tie raugās uz dzīvi kā uz risināmu mīklu vai noslēpumu. Viņi izprot lietu kārtību un savus pienākumus. Viņiem ir ļoti svarīga drošība. Savas jūtas viņi bieži slēpj aiz lietišķuma un bezkaislības maskas. Apzināti vai neapzināti viņus vada BAILES. Viņu ceļš pie Dieva ved caur Dēlu, caur kuru arī Dievs ir atklājies un kontaktējies ar cilvēkiem.

Eneagrammas deviņi tipi ir izkārtoti uz riņķa līnijas pulksteņa rādītāju kustības virzienā. Visi deviņi tipi ir iedalīti trīs dažādās grupās – vēdera, sirds un galvas. Šī iedalījuma saknes ir meklējamas vēl pirmkristīgās baznīcas tuksneša tēvu atziņās. Sevi vērojot, viņi atklāja, ka katrā cilvēkā ir deviņi dziļumgrēki jeb saknes grēki, un  attīstīja mācību par deviņām kaislībām jeb traucējošām domām, kas nostājas mūka ceļā pie Dieva. Evagrijs no Pontas, ko var uzskatīt par mūsdienu eneagrammas tipoloģijas vectēvu, attīstīja deviņu kaislību vai uzmanību novērsošo domu sarakstu.

 

Šīs kaislības viņš iedalīja 3 grupās:

1) materiālās pasaules kaislības (netiklība, mantkārība, negausība)

2) nemierīgās dvēseles kaislības (grūtsirdība, kūtrums, dusmas)

3) gara kaislības (augstprātība, skaudība, slava)

Runājot mūsdienu valodā, tās ir instinktu izraisītas kaislības, kas apvieno Vēdera centra tipusAstoto, Devīto un Pirmo.

Emociju izraisītās kaislības, kas dominē Sirds centra tiposOtrais, Trešais un Ceturtais.

Visbeidzot, prāta vadīto kaislību jeb Galvas tipa cilvēkiPiektais, Sestais un Septītais.  

Katrā cilvēkā dominē viens no trim ķermeņa centriem, tādējādi katram cilvēkam ir vajadzīgi atšķirīgi impulsi, lai pilnveidotos.

 

Vēdera/Instinktu tipi – (8,9,1)

 

Šo tipu smaguma centrs atrodas vēdera lejasdaļas orgānos, kur koncentrējas mūsu eksistences “izejviela”- varas instinkts, seksualitāte, dziņas. Šie cilvēki tieši un spontāni reaģē uz apkārt notiekošo un nefiltrē to vispirms caur smadzenēm. Viņi rīkojās instinktīvi. Apzināti vai neapzināti viņus vada agresija, DUSMAS. Šie tipi ir dusmu speciālisti. Šajos tipos vienmēr ir zināma pretestība pret realitātē notiekošo. Ja viņiem klājas slikti, tad parasti mēdz vainot paši sevi. Savas bailes gan viņiem izdodās prasmīgi slēpt aiz pašapzinīgas fasādes. Ārēji pašpārliecināti un stipri, bet iekšēji tos var plosīt morālās šaubas pašiem par sevi. Dzīvi viņi uzskata par sava veida cīņas lauku, neapzināti visu pārvēršot cīņā par varu un taisnīgumu. Viņiem ir svarīgi zināt, kam ir teikšana. Lūgšanās pirmā vēršanās pie Dieva ir caur Tēvu.

Eneagrammas tipu trīs centri